Info

Vitajte na web stránkach Cechu Terra de Selinan.

Mnohí sa iste pýtate kto sme, tak teda pár viet o nás, o cechu šermiarskom Terra de Selinan.

Prvé kroky nášho cechu sa dajú nájsť počiatkom roku 1990, i keď v tejto dobe to bola len teória. K praktickej stránke šermu, hlavne z obdobia gotiky, sme sa prepracovali v roku 1995, keď sme sa začali vážnejšie zaoberať myšlienkou prezentácie našej práce a šermiarskeho umenia verejnosti. Pracovali sme na výzbroji a výstroji, ktorá je väčšinou dielom našej vlastnej výroby. Od štítov, krúžkových košieľ, plátovej zbroji, až k palným zbraniam, ako je hákovnica či delo. Náš počiatočný počet 8 členov sa počas rokov rozrástol až na súčasných 14 členov. Okrem riadnych členov skupiny sa zúčastňujú podujatí aj čakatelia na členstvo v rôznych stupňoch príprav. Naším hlavným poslaním je teda podporovať poznanie histórie a priblížiť členom i širšej verejnosti stredoveký spôsob života, boj, remeslá, tanec a kultúru v teoretickej i praktickej podobe.

Koncom roku 2002 došlo v skupine k niekoľkým zmenám. Názov, ktorý výstižnejšie vyjadruje naše zameranie a oblasť pôsobnosti, Cech Terra de Selinan vznikol podľa najstaršej písomnej správy o území Žiliny pochádzajúcej z 13. storočia, ktorú nájdeme v listine nitrianskeho župana Tomáša asi z r. 1208, napísanej v latinčine. Územie Žiliny sa tu nazýva Terra de Selinan. A keďže sa nevenujeme len šermu, ale polovica našej práce je výroba zbraní a zbroje, nezabudli sme zastrešit náš názov slovom Cech, teda skupina venujúca sa rôznym oblastiam stredovekého života. Ako z našich stanov vyplýva, hlavným poslaním združenia je podporovať poznanie histórie a priblížiť členom i širšej verejnosti stredoveký spôsob života, boj, remesielá, tanec a kultúru v teoretickej i praktickej podobe.

Naše šermiarske umenie ste mohli vidieť na mnohých podujatiach na Slovensku. Napríklad Staromestské slávnosti v Žiline, Dobíjanie hradu Beckov, Sklabinske hradné hry, Deň rodiny v meste Žilina, Hradné slávnosti Stará Ľubovňa, Rekonštrukcia bitky pri Rozhanovciach, Likavské hradné slávnosti, historické podujatia na Hrade Strečno a na viacerých historických podujatiach na území Slovenska.