Meno a priezvisko:
Vojtech Višňovský „Krasoň“
Čomu sa v cechu venujem:
Boj s drevcovými zbraňami, velenie ľahkej pechoty v jednotke. Tréningu s dlhým mečom a mečom s pästným štítkom. Aktuálne pôsobím v Cechu ako pomocný tréner v oblasti šermu. Moje aktivity sa v posledných rokoch výrazne sústreďujú hlavne na organizáciu a chod celej skupiny.
Zbrane ktoré ovládam alebo sa učím ovládať:
Drevcové zbrane (halapartňa, píka), jednoručný meč, dlhý meč, meč a buckler, luk
Dátum a miesto narodenia
Október 1994, Žilina
Niečo o sebe, vystihuje ma:
Som v princípe veľmi otvorený človek. Extrovert, ktorý ma rád spoločnosť druhých a rád im aj pomôže pokiaľ to je v jeho silách. Dá sa povedať, že čo na srdci, to na jazyku, no možno práve vďaka mojej povahe ma ľudia majú často radi a nestratím sa v žiadnej spoločnosti.
Čo sa týka skupiny Cech Terra de Selinan, pomaly, ale isto začínam patriť k tým ,,služobne starším“ stále aktívnym členom. Tento rok (2020) to bude už 8 rokov, čo sme spolu s mojim bratom Filipom Višňovským našli záľubu práve v living history.
Ako som sa dostal k cechu….
Ako sa to hovorí ,,ako slepé kura k zrnu“, niektorých z členov napríklad Lukáša Kozlíka alebo Mišku Richterovú som poznal už dlhšiu dobu. Nikdy som však nezisťoval, či sa venujú niečomu ako je living history a reenactment. Môj brat Filip Višňovský bol vtedy oslovený Lukášom na účinkovanie v projekte Žilinský kraj Templárov, ktorý personálne zastrešovalo pre ŽSK práve naše občianske združenie. Dozvedel som sa o tom úplnou náhodou, keď som sa ho raz spýtal kde ide a on mi odpovedal, že na šermiarsky tréning. V tom sa vo mne prebudila duša nadšenca pre históriou, rytierov a hlavne v tej dobe fantasy žáner. Nemohol som si nechať ujsť takúto príležitosť a musel som sa ísť pozrieť na tréning. V tom čase projekt Žilinský kraj Templárov ešte len začínal, no tréningy boli naozaj impozantné, viac ako 20 ľudí na pravidelných tréningoch a nácvikoch rôznych inscenácii a šermiarskych znalostí. Keď som sa išiel pozrieť s bratom na prvý tréning, nemyslel som si, že toho môžem byť súčasťou, dokonca som nemal ani veci na cvičenie. Osud to zrejme nejako zariadil, doteraz neviem, či akurát vypadol niekto z účastníkov projektu, alebo bol len nedostatok ľudí. Viem len to, že po chvíľke ako som sedel na lavičke a pozoroval tréning, prišiel za mnou Tvaroh, ktorý bol vtedy vedúci celej skupiny a spýtal sa ma kto som. Následne predniesol tie povestné slová ,,Menujem ťa templárom číslo 20, postav sa a choď cvičiť!“ no a pozrime sa na to ono mi to nejako ostalo. 😀
Moje úspechy o ktoré sa chcem podeliť / pochváliť ☺
Dá sa povedať, že tak ako sa postupne menila a vyvíjala skupina Cech Terra de Selinan, som sa menil a vyvíjal aj ja. Fungovanie v Cechu už tvorí veľkú časť môjho života a je to viac ako len koníček, je to vášeň, je to životný štýl. Vždy som sa snažil byť lepší, dosiahnuť viac a nesedieť len ticho v kúte. CTDS mi dalo prostredie, kde môžem rásť, kde sa iniciatíva a šikovnosť jednotlivca cení. V CTDS som za tých 8 rokov neuveriteľne vyrástol po osobnostnej, kompetenčnej, vedomostnej stránke a všetko to má jeden spoločný menovateľ, zodpovednosť. Je to veľmi cenná vlastnosť, ktorú je schopných a ochotných prevziať na seba, len málo ľudí a tým sa stávajú kľúčovými pre chod celej spoločnosti, zodpovednosť za konanie nie len seba, ale aj druhých.
Motorom celého toho progresu je už niekoľko rokov práve môj brat Filip Višňovský, ktorý je v súčasnosti aj predsedom nášho združenia. Som na neho veľmi hrdý a som rád, že som mohol stáť po jeho boku pri zrode všetkých našich dôležitých projektoch v posledných rokoch. Výrazne sme zvýšili kostýmovú úroveň a historickú autenticitu, kompletne sme obnovili táborové vybavenie a inventár CTDS, sme krajší, väčší a silnejší ako hocikedy predtým. Momentálne sme najväčšou historickou skupinou na Slovensku a naše služby sa stali veľmi žiadané, to svedčí o našej kvalite, na čo môžeme byť patrične hrdí. Vytvorili sme novú divíziu historických remesiel, úspešne rozbehli projekt vlastnej historickej akcie, kde sme výlučným a hlavným organizátorom ,,Budatínske hradovánky“. Výrazne sme sa začali venovať PR, internetovému marketingu prostredníctvom príspevkov na sociálnych sieťach, natáčame videá, píšeme články v novinách o našej činnosti. Za skoro 20 rokov nášho fungovania v Žiline môžem z hrdosťou prehlásiť, že vďaka našim aktivitám v posledných rokoch, Žilinčania konečne vedia, kto sme, ako sa voláme a že sme tu pre nich.
Stál som aj pri zrode momentálne veľmi silnej divízie Športový šerm Selinan. Keď sme pred viac ako 5 rokmi začínali s tréningami dlhého meča, boli sme 3-5. Neverili sme, že sa nám podarí v Žiline vytvoriť taký silný športový šermiarsky klub. V súčasnosti máme okolo 40 trénujúcich rozdelených na kategórie začiatočníci a pokročilí. Pred 4 rokmi sme s bratom nabrali odvahu a prvý krát sme sa zúčastnili oficiálneho turnaju v HEMA šerme, to bol začiatok profesionality. Dnes sme organizátori jedného z najväčších Európskych turnajov v HEMA ,, Žilinský Kumšt“ s medzinárodnou účasťou viac ako 100 súťažiacich šermiarov. Rovnako organizujeme aj vlastný lukostrelecký turnaj s názvom ,,Lietavský šíp“, ktorý sa koná priamo na Lietavskom hrade. Po prvom ročníku sme mali vynikajúce spätné väzby.
Tohoto všetkého som bol ako organizátor súčasťou aj ja. Takto teda vyzerá moja cesta z nováčika, na organizátora. Niekoľko rokov som bol členom revíznej komisie, ako dozorného orgánu CTDS. V súčasnosti patrím do výkonnej zložky ako člen predsedníctva CTDS. Teším sa aké nové výzvy nám svet prinesie a viem, že ako tím ich spolu zvládneme.
Môj odkaz svetu alebo pre ľudí čo zvažujú podobné záľuby…
,,Living history“ je výbornou formou odreagovania sa od problémov bežného života, ktoré dnes moderný človek má. Zároveň však môžete získať viac, oveľa viac. Máte jedinečnú možnosť spoznať skvelých ľudí a získať nové priateľstvá. My v CTDS nie sme len partia nadšencov pre históriu, ktorí si plnia svoje sny, sme výborní kamaráti, ktorí si vždy pomáhajú a môžu sa o seba oprieť. Vieme sa skvele zabávať, ale aj tvrdo makať, keď je to potrebné ťaháme za jeden povraz. Sme jedna veľká rodina.