Filip Višňovský

Meno a priezvisko: 

Filip Višňovský   „Višňa“

Čomu sa v cechu venujem:

Trochu z každého a vlastne nič poriadne

Zbrane ktoré ovládam alebo sa učím ovládať:

Som hlavným trénerom šermu v Cechu Terra de Selinan. Z chladných zbraní celkom obstojne ovládam dlhý meč a rovnako meč a štítok, najnovšie sa idem pokúšať ovládnuť tajomstvá boja s rapírom. V boji vo formáciach zvládnem dlhé drevcové zbrane ako sú halapartňa a píka, rekreačne strieľam z luku ideálne z dreveného.

Dátum a miesto narodenia (mesiac a rok, odkiaľ si)

Apríl 1988, Žilina – som baran 😉

Niečo o sebe, vystihuje ma:

Od posledného popisu (nájdete tu môj starší zápis) sa príliš moje koníčky nezmenili, šermujem, strieľam z luku. Ak je to možné rád chodím do prírody a turistiku, ideálne ak môžem spoznať nový kraj, krajinu či zvyky. Veľmi rád čítam čo sa mi v priebehu času darí s veľkou nepravidelnosťou, večer si rád pozriem dobrý film. Najčastejšie sám seba klamem, že ak niečo dokončím tak si ako odmenu zahrám nejakú hru (ideálne RPG alebo ťahové stratégie či WoW), žiaľ rýchlejšie sa striedajú roky ako sa ja dostanem k tomuto druhu oddychu 😀
Počas môjho vývoja a vývoja mojej osobnosti sa u mňa zakorenil asi najsilnejšie pocit zodpovednosti za veci, ktoré ma dokážu vnútorne motivovať, som tvrdohlavý čo považujem za kladný rys ( nie všetci si to myslia .. treba si aj uznať) a  možno to prichádza vekom, ale začínam si uvedomovať, že nemám žiaden patent na rozum a všetko nedokážem sám…

Ako som sa dostal k cechu….

Moje prvé kontakty s cechom Terra de Selinan boli cez spolužiaka zo základnej, strednej školy a môjho dlhoročného kamaráta Lukáša Kozlíka (nájdete ho tu), keď som si rekreačne chodil zastrieľať z luku či málinko vypomôcť na občasných akciách. V roku 2012 som bol oslovený, či sa nechcem pripojiť do projektu „Žilinký kraj Templárov“, ktorý cech rozbiehal.
Odmietol som, s tým, že ostávam len ako posledná možnosť. O 2-3 dni mi volal Lukáš, že naozaj nikoho nezohnal, tak som súhlasil a akosi sa to rozbehlo. Asi za rok som sa dozvedel, že spomínaný „sviniar“ Lukáš ani nikoho iného nehľadal… proste sa spoľahol na moje dobré srdce :D.

Moje úspechy o ktoré sa chcem podeliť / pochváliť

Je to už 8 rokov (počas písania je 2020), ktoré ubehli od doby mojich počiatkov, od pomocníka v kuchyni zanietenca v šerme či lukostreľbe som začal postupne budovať štruktúru a oganizáciu na tréningoch. Asi 4-5 roky dozadu som z našich záujmových aktivít spravil „krúžky“ v centra voľného času Žirafa, ktoré nám následne pomáhala spolufinancovať telocvične a my sme sa mohli lepšie rozvíjať.
Som výnimočne hrdý na svojho brata (Vojto aka Krasoň) a seba že sme sa už po roku aktívneho trénovania odhodlali vyskúšať svoj prvý turnaj v Dlhom meči, otvorilo nám to nové možnosti spoznali sme veľa priateľov motivovalo nás to ku zlepšeniu a vlastnej organizácii takéhoto podujatia. Dnes (2020) má Žilinský Kumšt už tretie narodeniny a účastní sa cca 100ka šermiarov patrí teda medzi top turnaje minimálne v strednej EU. Rovnako ako náš turnaj má teraz svetovú úroveň môžem sa aj ja pochváliť ziskom niekoľkých medailí z podobných podujatí a mám v pláne atakovať prvú 100ku najlepších šermiarov sveta, momentálne som tesne za touto hranicou, dokopy je nás registrovaných tak 5-6 tisíc.

Na prelome 2017/2018 som sa stal vedúcim skupiny, od vtedy sa stalo mnoho .. sme hlavný organizátor Stredovekého dňa v Žiline, naše združenie začalo replikovať pôvodné zabudnuté historické remeslá, organizovali sme vlastný historický festival Budatínske hradovánky. Zúčastňujeme sa na kultúrnom dianí v Žiline, úspešne podávame granty je toho veľa čo sa dá vymenovať…

Hlavne som rád za všetkých ktorí svojou trochou či kopou prispievajú chodu tejto komunity priateľov. Myslím, že nič z toho by sa nebolo stalo keby som nemal šťastie na šikovných priateľských ľudí schopných zatiahnuť za spoločnú vec. Spája nás túžba po poznaní histórie, chuť súťažiť a športovať no hlavne silné kamarátstvo a to, že celý tento cirkus vediem.. je jeden z mojich najväčších úspechov 😛

Môj odkaz svetu alebo pre ľudí čo zvažujú podobné záľuby…

História je niečo kde by človek mal nazrieť, poučiť sa, pozrieť múdro do budúcna a žiť prítomnosťou. Sám som prekvapený aký boli ľudia šikovný a čo všetko vedeli … my súčasní moderní vyspelí … sme žiaľ toho mnoho zabudli. Toto je niečo čo ma neprestáva fascinovať. Netvrdím, že to chytí každého no vďaka koníčku, ktorému sa venujem som sa dostal na miesta kde sa normálny smrteľník nedostane, zažil som príhody ..  ehm tie nechajme tak .. štúdium šermu spojené so športom je niečo tak raritné v dnešnom mainstream svete, že je to pre mňa neuveriteľne sexi ..
Vyskúšajte a uvidíte či Vás to chytí za … srdce 😀